Diamant se prodal v aukci za víc než 90 milionů korun

Astronomická částka padla v aukční síti Sotheby’s, kde se dražil vzácný černý diamant Enigma o hmotnosti 555,55 karátu (111,11 gramů). Předmět, o kterém se předpokládá, že by mohl být mimozemského původu, se prodal za 4,28 milionu dolarů, tedy přes 91 milionů korun. 

Novým majitelem Enigmy je kryptoměnový podnikatel Richard Heart, který oznámil, že jakmile si jej převezme, dostane drahokam jméno Diamant HEX.com. Název odkazuje na blockchainovou platformu, kterou Heart založil.

Na konečné aukční ceně se podepsal také výjimečný brus a finiš Enigmy. Původní majitel získal surový diamant v devadesátých letech. Před broušením, které trvalo přes tři roky, vážil přes 800 karátů. 

Tvar Enigmy připomíná dlaň, a to je další rarita klenotnictví. Odkazuje
k blízkovýchodnímu symbolu hamsa, znázorňuje ochranu a nástroj pro odražení pohledu ďábla a také požehnání, sílu a moc.

Kámen s 55 fazetami je podle Guinnessovy knihy rekordů největší broušený diamant, který se kdy dražil. Existuje domněnka, že vzácné černé diamanty typu carbonado jsou mimozemského původu a mohou tak být starší než dvě miliardy let.

Černé diamanty nenacházejí využití v klenotnictví. Zásluhou kamenů jako Černý Orlov (69,5 karátu), Amsterdamský diamant (33,74 karátu) nebo právě Enigmy se však v posledních letech z černých diamantů stala ceněná komodita.

Původ černých diamantů typu carbonado označují klenotníci a geologové
za doposud nevyřešenou záhadu, a to jen podtrhuje jejich přitažlivost. Většina diamantů pochází z vyvřelé magmatické horniny vznikající hluboko pod zemským povrchem, ale diamanty carbonado se oproti tomu většinou objevují v usazeninách blíž zemskému povrchu. To naznačuje, že jejich původ by mohl být spojený s dopadem meteoritu nebo výbuchem supernovy.

Přejít nahoru