Král Karel III. bude na bankovkách za dva roky, chystají se i známky s jeho podobou

Bankovky s portrétem nového britského krále Karla III. by se měly podle britské centrální banky dostat do oběhu v polovině roku 2024. Podobu nového panovníka, kterou použije na polymerových bankovkách, zveřejní banka do konce letošního roku. Mincovna Royal Mint bude postupně vyměňovat mince. První mince s podobiznou Jeho Veličenstva krále Karla III. se dostanou do oběhu podle poptávky od bank a pošt.

Královna Alžběta II., která zemřela po 70 letech vlády, byla na britských bankovkách od roku 1960. Současné polymerové bankovky s portrétem bývalé královny budou i nadále zákonným platidlem.  Z oběhu se budou stahovat až potom, co se opotřebují nebo poškodí.

Letos 30. září přestanou být zákonným platidlem poslední papírové bankovky. V oběhu je jich ještě asi za 11 miliard liber (303 miliard korun).

Na současné sérii polymerových bankovek jsou také portréty Winstona Churchilla, spisovatelky Jane Austenové, romantického krajináře J. M. W. Turnera a matematika a kryptoanalytika Alana Turinga.

Mince s podobiznami Karla III. a Alžběty II. budou společně v oběhu ještě mnoho let. Proces výměny bude podle mincovny trvat, protože existuje asi 27 miliard mincí s podobiznou královny.

Výměna platidel je velmi složitý a dlouhodobý proces. Z ekonomického pohledu je i velmi nákladný, protože se nevyměňují jen platidla, která jsou v oběhu, ale i ta, co tvoří zásoby. Ražba potřebného množství mincí a předání do oběhu je otázkou mnoha měsíců i let, záleží na objemu mincí v oběhu. U bankovek je obměna ještě mnohem náročnější, protože nové bankovky procházejí několika tiskovými technikami.

Královská pošta chystá nové známky s podobiznou krále. Do oběhu se dostanou po vyčerpání současných zásob. Známky s podobiznou královny zůstanou nadále v platnosti.

Buckinghamský palác už představil monogram nového panovníka, který se používá mimo jiné na státních dokumentech, vládních budovách, pro frankování královských zásilek a objevuje se také na sloupových poštovních schránkách. Monogram vybral Karel III. z řady návrhů. Skládá se z písmen C a R představujících jméno Charles a výraz rex, latinsky král, spolu s vyobrazením koruny a římskou číslovkou III.

Přejít nahoru