Největší mince na světě vznikla v Austrálii, druhá největší je česká

Největší a nejcennější minci na světě vyrobila mincovna v australském Perthu.  Zlatá mince váží celou jednu tunu a její nominální hodnota je jeden milion australských dolarů, tedy asi 18 milionů korun. Skutečná cena ale díky použitému zlatu dosahuje několika desítek milionů dolarů (stovky milionů korun).

Mince má průměr 80 centimetrů a sílu 12 centimetrů. Na lícové straně je klokan rudý a nápis AUSTRALIAN KANGAROO 1 TONNE 9999 GOLD, který informuje o váze a o ryzosti zlata 999/1000. Na rubové straně je britská královna Alžběta II., která je oficiální hlavou Austrálie.

Na výrobu mince, která se představila světu v říjnu 2011, použila  mincovna v Perthu čisté zlato v tehdejší hodnotě 55 milionů dolarů (téměř jedna miliarda korun).

Největší českou minci a druhou největší na světě nechala vyrobit Česká národní banka z vlastních zásob zlata ke 100. výročí vzniku československé koruny. Mince má nominální hodnotu sto milionů korun českých. Reliéfy na obou stranách mince navrhl akademický sochař a medailér Vladimír Oppl. Na lícní straně je zrod české koruny symbolizovaný bankovkovým kolkem z roku 1919, současnost připomíná logo České národní banky. Na rubové straně je český lev se slovenským srdečním štítem a rubový motiv první československé jednokorunové mince z roku 1922.

Mince je z ryzího zlata , v průměru měří 53,5 centimetru, silná je 4,8 centimetru a váží 130 kilogramů.

Přejít nahoru