Výroční sadu zkušebních oboustranných odražků Československých dukátů svatého Václava inspirovala ražba pro světovou výstavu v roce 1937

Bylo 25. května 1937, když v Paříži začala prestižní Mezinárodní výstava umění a techniky v moderním životě (Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne). Trvala půl roku, zaměřila se na užitné umění a moderní průmysl a mezi 46 pavilony vystavujících zemí byl také ten československý. Jednalo se o dílo architektury budoucnosti skládající se převážně z ocele a skla, dvou důležitých průmyslových odvětví Československé republiky. Dílo Jaromíra Krejcara a jeho kolegů Bohuslava Soumara, Zdeňka Kejře a designéra Ladislava Sutnara předběhlo svou dobu a dnes se všeobecné považuje za prvního předchůdce stylu high-tech. Pavilon získal na výstavě diplom Grand Prix za výtvarné řešení expozice, které zpracoval Jaroslav Benda.

V pavilonu Československa reprezentovala svojí tvorbu také Mincovna v Kremnici, která pro tuto příležitost zhotovila po dvou kusech zkušebních odražků jedno, dvou, pěti a desetidukátů s letopočtem 1936.  Obě sady se razily ze stříbra. To mělo několik důvodů. Jedním z nich byl nedostatek zlata, který zavinil, že se svatováclavské dukáty razily ve velmi malém množství. V roce 1939 se vyrazilo již jen 180 jednodukátů. Žádný větší nominál se v tomto roce už nerazil. Od roku 1940 se ražba dukátů zastavila úplně. Ražba byla ze stříbra také proto, že se v roce 1937 blížila se válka, v Evropě rostlo napětí a panovala obava, aby se dukáty z Francie vůbec vrátily do muzea mincovny v Kremnici.

Na mincích je letopočet 1936, i když se razily až v roce následujícím. V Mincovně Kremnica totiž ještě nebylo rozhodnuto, zda budou v ražbě dukátů sv. Václava pokračovat. Zřejmě ještě nebyly vyrobené raznice. Aby byly mince včas v Paříži, použila se tedy razidla z předchozího roku s letopočtem 1936.

Unikátní ražba z roku 1937 se stala inspirací pro sadu svatováclavských dukátů s označením ZKOUŠKA 1918 – 2018, která vznikla ke stému výročí vzniku Československé republiky. Kvůli pandemii covid-19 se razila až v roce 2021.

Dohromady se vyrazilo pouhých 36 sad po osmi mincích a dva jednodukáty navíc. V etui jsou dvě sady dukátů v nominálech 1, 2, 5, 10. Jedna sada (1, 2, 5, 10) má značku „ZKOUŠKA“ na reversu a druhá na aversu. Na všech mincích je vyražen letopočet 1918 – 2018.

Mince jsou ve společné elegantní etui také s datem vzniku a označením výročí 1918 – 2018 včetně motivu dukátu sv. Václava. Každá mince má punc Mincovny Kremnice „K“, číslované potvrzení pravosti slovenského puncovního úřadu a číslovaný certifikát. To vše je uloženo v luxusních deskách, které jsou také číslované.

Sada má všechny předpoklady stát se ozdobou těch nejkrásnějších sbírek. Díky nízkému počtu vyražených kusů lze očekávat, že bude nejen sběratelským skvostem, ale také, že její cena poroste. 

Přejít nahoru