Vývoj ceny zlata: Co ovlivňuje jeho hodnotu?

Zlato se stalo symbolem bohatství už tisíce let před naším letopočtem pro své výjimečné vlastnosti a především ro svou vzácnost. Jeho množství je totiž velmi omezené.

V současné době už sice zlato běžně neplní úlohu měny, jak tomu bylo v minulosti, přesto je hlavním zájmem řady investorů po celém světě. Jeho cena totiž dlouhodobě stoupá, takže i přes relativně krátkodobé, případně střednědobé poklesy, se jeho nákup považuje za jednu nejjistějších možností investování.

Využití zlata

Zlato má poměrně široké využití. Vedle výroby šperků je jeho role důležitá také třeba v elektrotechnickém průmyslu, kde se používá pro svou stálost a výbornou odolnost proti korozi. Setkáme se s ním i ve zdravotnictví, nejčastěji v zubním lékařství. Ještě nedávno zlato sloužilo jako takzvaný zlatý standard, kterým se garantovala hodnota státní měny. Ve výčtu nemůže chybět ani už zmíněný význam zlata jako platidla. Ražba zlatých mincí trvá dodnes, jen se už nejedná o klasické oběhové mince, ale o mince sběratelské a investiční.

V jakých jednotkách se uvádí cena zlata?

Běžně používanou hmotnostní jednotkou drahých kovů je trojská unce. Název jednotky pochází ze jména francouzského města Troyes, kde se unce jako jednotka hmotnosti používala již ve středověku.

1 trojská unce = 31,1034768 gramu

1 kilogram ≈ 32,151 trojské unce

Cena zlata se nejčastěji uvádí v jednotkách oz/USD, kdy číselná hodnota vyjadřuje cenu trojské unce zlata v dolarech.

Zlaté slitky a mince se obvykle prodávají o hmotnostech od 1 do 1000 gramů, oblíbenou variantou jsou samozřejmě ty o váze trojské unce.

Ryzost zlata

24karátové zlato obsahuje 1000 gramů zlata na jeden kilogram, jedná se tak o čisté zlato bez příměsi jiných kovů. Investiční zlato je charakteristické vysokou ryzostí 999/1000 či 999,9/1000, což odpovídá nejvyšší možné ryzosti téměř 24 karátů. Oblíbené je také talzvané dukátové zlato s ryzostí 986/1000 (23 ⅔ karátu).

Jaké faktory ovlivňují cenu zlata?

Vývoj ceny zlata ovlivňuje řada faktorů, které jsou snáze či hůře předvídatelné. Mezi ty nejdůležitější patří kurz amerického dolaru, kdy při znehodnocení dolaru cena zlata stoupá. Dalším důležitým faktorem je inflace – zvyšující se inflace způsobuje vyšší poptávku po zlatu, což způsobuje růst jeho ceny. Zmínit je třeba také výši úrokových sazeb, při jejich poklesu cena zlata roste.

Hodnotu zlata samozřejmě ovlivňuje i nabídka a poptávka, které výrazně reagují na globální události, například na finanční krize, války nebo epidemie. Cenu zlata mění také například stávky či havárie při těžbě nebo objev nových nalezišť.

Jak lze se zlatem obchodovat?

Zlato si dá koupit buď ve fyzické podobě, nebo s ním lze obchodovat online. V případě volby první varianty jsou na výběr slitky ve formě plíšku či cihel, mince nebo medaile. Mince a medaile obvykle mají kromě hodnoty kovu také sběratelskou hodnotu, která může dokonce hodnotu samotného kovu převýšit.

Pokud nechcete mít zlato fyzicky u sebe schované třeba v trezoru, máte možnost s ním obchodovat online. Při rozhodnutí pro online obchodování je třeba tuto problematiku detailněji prostudovat, protože existuje několik možných způsobů a různé strategie.

Graf vývoje ceny zlata

Zlato - graf ceny
Přejít nahoru