Zlatá mince připomíná 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily

Zlatou minci v nominální hodnotě deset tisíc korun vydala Česká národní banka k 1100. výročí úmrtí kněžny Ludmily. Mince ze zlata o ryzosti 999,9 se vydává ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matovaný, hrana je hladká. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 34 milimetrů, hmotnost 31,107 gramu a síla je 2,4 milimetrů. 

Lícní strana mince zobrazuje uškrcení kněžny Ludmily podle Velislavovy bible. Při horním okraji mince je text „ČESKÁ REPUBLIKA“, pod kterým se nachází heraldická zvířata z velkého státního znaku. Uprostřed je český lev, vlevo od něj moravská orlice a vpravo slezská orlice. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „10 000 Kč“ je při dolním okraji mince. Značka České mincovny, kompozice písmen „Č“ a „M“, je při pravém okraji mince. 

Na rubové straně mince je portrét kněžny Ludmily se závojem a knížecí korunkou. Při levém okraji jsou iniciály autora mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, a text „921-2021“. U pravého okraje mince stojí text „KNĚŽNA LUDMILA“.

Ke každé minci se dodává katalogová karta červené barvy, na níž je popis mince a její plastické vyobrazení.

Přejít nahoru